Autor i historia Ucieczki

Modyfikacja została stworzona przez Bartłomieja Grochowskiego o nicku 'TheKetrab'. Biedak tworzył tego moda przez 5 lat. Początkowo modyfikacja nazywała się 'Armie zniechęcenia' (cokolwiek to znaczyło) i opowiadała krótką historię o magnatach ze Starego Obozu, którzy przeżyli i próbują odbić zamek z rąk orków. Ich obóz budowany był z desek nad pieczarą lodowego smoka. Jedyne pozostałości po tamtej fazie produkcji (lata 2011-12) to 'pierścienie wierności'. Wtedy Gomez prosił bohatera o załatwienie trzech pierścieni od Arto, Blizny i Kruka jako dowód zaufania. Została też konwencja nazywania nowych NPC (NASZ_numer_imie) i przedmiotów (ItNa_instancja), wyniesiona z tutoriali czipa17. Niestety, pliki antycznej wersji przypadkiem znikły z komputera i TheKetrab rozpoczął prace od nowa. Najpierw mod był tworzony weekendowo, to znaczy raz na tydzień Bartłomiej dobierał się do komputera z zainstalowanym Gothiciem, słuchał muzyki z Risena 1, wstawiał pojedyncze postacie, dialogi, misje i itemy. Po roku przeniósł się na swój komputer i rozwój modyfikacji znacznie przyśpieszył. W połowie 2015. roku na YT pojawił się krótki gameplay, prezentujący quest z pierwszego rozdziału (Aran - towarzystwo). Jakiś czas później TheKetrab udostępnił wersję Alpha z pierwszym rozdziałem (w celach betatestu). Przez kolejne dwa lata fabuła stawała się coraz bardziej kompletna i w 2017. roku dało się ukończyć cztero-rozdziałową 'Ucieczkę'. Wtedy TheKetrab założył fanpage na Facebooku i rozpoczęły się pierwsze większe betatesty. Okazało się, że mod był przeciętny. Tym większe znaki zapytania nad modem pojawiały się, ponieważ twórca rozpoczął studia, które zżerały czas niemal w stu procentach... Jeden z betatesterów, Fexo, zaproponował, że pomoże rozwinąć akcję i naprawić dziury w logice fabuły. Data premiery szacowana była na styczeń 2019. roku. Po półrocznej współpracy TheKetrab znów został sam i starał się dopracować szczegóły. W październiku 2018. roku mod zyskał nową nadzieję, ponieważ pracami nad Ucieczką zainteresował się Bogu, który specjalizuje się w skryptach znacznie poważniejszych niż pisanie zadań. Rok 2019 był niezwykle trudny, ponieważ kolejne betatesty pokazywały nowe błędy i trzeba było przeznaczać szmat czasu na ich poprawę. Co więcej, TheKetrab zajął się prowadzeniem prac dubbingowych, co trwało 4 miesiące. Powoli wszystko zmierzało ku końcowi, jednakże problemem okazał się być deadline. Autor wyjeżdżał na 100 dni do USA, więc istniały dwa możliwe scenariusze: Zdążymy ukończyć Ucieczkę przed 15 czerwca albo Ucieczka zostanie wydana w październiku. Ta druga opcja była bardzo smutna, ponieważ celem było dać modyfikację graczom na wakacje. Dlatego dzięki mobilizacji wszystkich osób pracujących nad modem, udało się wyrobić w terminie i grę oddajemy w Wasze ręce!

'Pamiętam, że wyrwałem się z pracy około 17:30 (czasu Nowego Jorku) i pobiegłem na wysoką górę, która była jedynym miejscem w pobliżu z zasięgiem. Usiadłem na skale i pisałem na telefonie z Maciey'em, który publikował modyfikację. Nie miałem dostępu do komputera, a co dopiero do plików ze swoim modem, dlatego w wersji 1.0 pojawiły się takie przykre bugi jak chociażby nieprzenikające liście drzew albo nieaktywujący się rozdział 4.' ~TheKetrab.

Z powodu nieobecności autora modyfikacji, patronat nad grą przejął bogu i odpowiadał na wszystkie pytania graczy oraz wydawał łatki do ostatecznej wersji moda. W paździeniku rozpoczęto prace nad wersją 1.1. Niestety, brak czasu i poczucie braku sensu odwlekły wydanie modyfikacji w wersji 1.1. Zaplanowano przepisanie gry na nowowydany silnik Union, jednak nie doszło to do skutku. TheKetrab zaktualizował pakiety Ikarus oraz Lego do nowszych, stabilniejszych wersji i po kolejnych trzech miesiącach ciężkiej pracy, gra została opublikowana ponownie.


~ Pamiątkowe zdjęcie - podczas weekendowej pracy nad modem. (2018)

Pomocnicy

Bogu

Członek załogi Recovery Team, który zajął się poprawkami skryptowymi, niwelując sporo, bardzo sporo bugów. Poza tym nietrywialne skrypty korzystające z ikarusa/LeGo to jego dzieło. Dzięki temu Panu w 'Ucieczce' można korzystać z Quickslota, FreeAima, czy zmieniać poziom trudności. Gdyby nie bogu, pewnie jakieś 5-10% z Was zakończyłoby grę z powodu bugów albo innych nieprzyjemności.

Maciey

Można śmiało powiedzieć, że pomagał przez cały proces tworzenia modyfikacji. W pierwotnej wersji modyfikacji wprowadził kilka postaci i chociaż po kilku latach dialogi i misje zostały znacznie rozwinięte, to osobowości takie jak Miecz czy Dick, przetrwały i wpasowują się w klimat nowej Górniczej Doliny. Maciey zbudował również orkowy obóz na plaży i dokonał kilka poprawek w ZENie.

Fexo

Po pierwszym betateście swoje trzy grosze doszucił Fexo, który rozwinął płytkie wątki. Ucieczka z kopalni (to znaczy pierwszy etap rozgrywki) wydłużyła się trzykrotnie, pojawił się wątek na bagnie, kilka misji pobocznych i wiele dialogów zmieniło swoje pierwotne brzmienie. Warto wspomnieć, że początkowo planowana była książka o Willu, bohaterze 'Ucieczki', ale, niestety, Fexo napisał tylko kilka fragmentów...

Czudak

Współpraca z tym Panem dodała koloru modyfikacji. Jedyny grafik 2D, jaki pomagał przy modyfikacji. Z jego pomocą zostały dodane nowe tekstury tarcz i nie tylko. Niby współpraca zaczęła się jako pomoc-za-pomoc, ale Czudak wkręcił się bardziej i pomagał bezinteresownie, szybko, pięknie!

Simen

Jednen z czołowych krytyków również dodał ducha 'Ucieczce'. Wyłapał gro błędów, dzielił się doświadczeniem z ogrania innych modyfikacji, dokonał wielu popraw w dialogach. Tylko dzięki jego naciskom w grze reputacji nie sprawdzimy w magicznych księgach, a w oknie statystyk...

Betatesterzy

Dubbing

TheKetrab dobór obsady, dostrajanie głośności, wycinanie kwestii, prowadzenie bazy danych, konwersja, lektor w cutscenkach
Duch modulacja dźwięków w dubbingu orków i szkieletów

Obsada

KTO KOGO ILE
Mchuable Will 2000
Mathew
19951
Marcos, Ghorim, Brutus, Keroloth, Udar, Donks, Innos, Kopacz(003) 440
Mariano Draal, Monastir, Joru, Jan, Hokurn, Ammann, Myśliwy(206), Bandzior(313), Niewolnik(323) 350
Miłosz
Gładych
Ferros, Phill, Gestath, Renegat(014), Myśliwy(205), Niewolnik(319) 300
Evil Vick, Louis, Ayan, Bam, Monk, Frut, Danny 250
Dominik
Michnowicz
Baal Orun, Hunt, Ted, Grimes, Renegat(013) 225
Nosalduhr Rudolf, Goth, Kivo, Rabon, Łowca(123) 215
Leiwark Miecz, Sattar, Rethon, Dobar 215
SnowFox Kurgan, Daniel, Cappel, Kopacz(001), Duch sekciarza(023), Myśliwy(210), Bandzior(314), Niewolnik(324) 200
Piotr
Charchuta
Snaf, Jenkins 170
Vermax Bryson, Kjorn, Silas, Nod 160
Volsufrick Ben, Erak 150
Bublon Daryl, Matt, Renegat(011), Strażnik(121), Niewolnik(321) 130
Oskar
Piwowar
Jehen, Cat-San 115
OrtegaX Kirgo, Łowca(108), Niewolnik(320) 115
Kwami
Catcher
Engor, Drax, Benito, Domenic, Adanos, Bandzior(317) 110
Wiwi Jeremiasz, Dymoondo, Bandzior(311), Niewolnik(322) 100
MrBenson Netbek, Korth, Peter 90
Anonimowy
Lektor
Ratford, lektor w filmie na YT 80
Opol Renegat(006), Lens, Johny, Strażnik(105), Gerold, Carry 80
Enteri Fed, Tabuk, Renegat(012), Duch nowicjusza(026), Strażnik(128), Myśliwy(209), Bandzior(310) 80
Krzysiek
Markiewicz
Godar, Vachut 60
Mateusz
Król
Chris, Straznik(407), Nieznany(409) 50
Stasiek32 Dick, Perrot 50
Bartek
Goldberg
Teshinoo, Pallum-Bo, Zombie 50
Marcin
Górski
Aran, Straznik(406) 35
Maciej
Benedykczak
Wrzód 30
Szymon
Gwadera
Robotnik, Strażnik(309) 30
zaiom Gobby 20
Simen Bandzior(312), Shrat 15